Různé podoby lásky

Napsal Zenavesvetle.cz (») 12. 12. 2021 v kategorii Emanuel Swedenborg, přečteno: 230×

  

Celé nebe se dělí na různá společenství podle jednotlivých podob lásky; stejně tak i peklo a svět duchů. Nebe se však dělí na společenství podle rozdílů nebeských lásek; peklo podle rozdílů pekelných lásek; a svět duchů podle rozdílů jak nebeských, tak pekelných lásek.

Existují dvě lásky, jež jsou hlavou všech ostatních, neboli ke kterým se všechny ostatní lásky vztahují. Hlavou všech nebeských lásek neboli láskou, ke které se všechny nebeské lásky vztahují, je láska k Pánu. Hlavou všech pekelných lásek neboli láskou, ke které se všechny pekelné lásky vztahují, je láska k moci podnícená sebeláskou. Tyto dva druhy lásek jsou naprosto protikladné.

Jelikož tyto dvě lásky, láska k Pánu a láska k moci podnícená sebeláskou, jsou naprosté protiklady, a protože každý, kdo miluje Pána, se obrací k Pánu jako ke slunci, jak bylo vysvětleno v předchozí části, je zřejmé, že všichni, kterým sebeláska propůjčuje lásku k moci, se od Pána odvracejí. Objasněme si důvod, proč se lidé obracejí opačným směrem. Ti, kdo milují Pána, nic nemiluji víc než nechat se Pánem vést a přejí si, aby vládl pouze On. Ti, kteří ze sebelásky milují moc, nic nemilují víc než vést sami sebe a přejí si, aby vládli jen oni.

Hovoříme zde o lásce k moci podněcované sebeláskou, neboť existuje také láska k moci podněcovaná láskou ke skýtání užitků. Jelikož tato láska tvoří jeden celek s láskou k bližnímu, je to láska duchovní. Tato láska by vlastně neměla být nazývána láskou k moci, ale láskou k užitečnosti.

 


Emanuel Swedenborg – BOŽSKÁ LÁSKA a BOŽSKÁ MOUDROST


Komentování tohoto článku je vypnuto.