LÉČIVÁ SÍLA LÁSKY

Napsal Zenavesvetle.cz (») 26. 9. 2012 v kategorii Z četby, přečteno: 1383×

 

 

  

SKUTEČNÝM PROBLÉMEM NENÍ, JAK BÝT MILOVÁN, ALE JAK MILOVAT...


Přikázání : „Miluj svého bližního jako sebe samého" se jen s drobnými odlišnostmi ve svém znění stalo hlavním pravidlem společným pro všechna humanistická náboženství. Bylo by ale skutečně obtížné pochopit, proč všichni velcí duchovní učitelé lidstva přicházejí s "požadavkem" – „MILUJ“, kdyby láska byla tak jednoduchá, jak to většině lidí připadá.

Čemu se říká Láska? Závislosti, podřízenosti, neschopnosti se odpoutat od důvěrně známé "stáje", dominanci, vlastnění a touze ovládat. Za důkaz intenzivní schopnosti milovat je vydáván hlad a neschopnost se vyrovnat se samotou. Lidé se domnívají, že MILOVAT je snadné a že nejtěžší je někým BÝT MILOVÁN. V tržně orientované společnosti si lidé myslí, že nejsou milováni, jelikož nejsou dosti "atraktivní". Atraktivita může být založena na čemkoli - vzhledu, oblečení, inteligenci, penězích, společenském postavení a prestiži.
NEVĚDÍ, ŽE SKUTEČNÝM PROBLÉMEM LÁSKY NENÍ JAK BÝT MILOVÁN, ALE JAK MILOVAT - ŽE MILOVÁN MŮŽE BÝT JEN TEN, KDO UMÍ MILOVAT, NEBOŤ NAŠE SCHOPNOST MILOVAT PROBOUZÍ V DRUHÉM ČLOVĚKU LÁSKU, A PROTO JE NEJOBTÍŽNĚJŠÍ VĚCÍ UMĚT LÁSKU DÁVAT, NE PŘIJÍMAT!!!

Nejspolehlivější potvrzení skutečnosti, že příkaz "miluj svého bližního jako sebe samého" je nejdůležitějším životním pravidlem a jeho porušení se stává hlavní příčinou neštěstí a duševních chorob.
Láska ze své podstaty nemůže být omezena na jediného člověka. Každý, kdo miluje pouze jednoho člověka a nemiluje "svého bližního", dává najevo, že jeho vztah k jedné osobě je pouto, v němž buď ovládá druhého, nebo je jím ovládán, ale není to LÁSKA.
Každý, kdo miluje svého bližního, ale nemiluje sebe, ukazuje, že jeho Láska není opravdová. Láska je založena na vztahu souhlasu a úcty. Pokud takový vztah nemáme k vlastní osobě, která je vlastně jen další lidskou bytostí, dalším bližním, nemůžeme ji mít nakonec k nikomu...."

Erich Fromm - Psychoanalýza a náboženství

Ilustrace  : © Aneta Mišovie

http://obrazypredusu.webnode.sk/

 Komentování tohoto článku je vypnuto.